Su Baskını Dedektörü Nedir, Nasıl Çalışır?

Binalarda farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelen su baskınları her yıl milyonlarca liralık maliyete neden olur. Termosifonda ya da lavabo altında sızıntı olması, bakır bir borunun çatlaması ve soğuk kış aylarında donarak izolasyonunu kaybeden bir boru gibi çok basit nedenler çok ciddi su baskını riskleri doğurabilir. Su baskınını önlemek her ne kadar zor olsa da baskının erken fark edilmesi sayesinde ortaya çıkacak zararın önemli ölçüde düşürülmesi oldukça kolaydır.

 

Su Baskını Dedektörü Nedir?

Su baskını dedektörü evde yaşanabilecek su baskınlarının erken fark edilmesi için kullanılan dedektör türüdür. Su baskını sensörleri olarak da bilinen bu cihazlar su baskınını erkenden algılayarak alarm sistemini devreye sokar. Bu sayede su baskını evde büyük bir hasara neden olmadan önlenir. Su baskını dedektörü, bu yapısı sayesinde su baskını için güvenlik önlemleri alınmak istendiğinde etkili bir çözüm sunarak evde ve evde bulunan eşyalarda su hasarı oluşmadan baskının önlenmesine yardımcı olur.

 

Su Baskını Dedektörü Nasıl Çalışır?

Su baskını dedektörü nedir?” dışında en çok merak edilen sorulardan biri de dedektörün nasıl çalıştığıdır. Günümüzde farklı çalışma prensiplerine sahip su baskını dedektörleri ile karşılaşılabilir. Ancak en etkili olanlar, su baskınını algılayarak alarm sistemini etkinleştiren dedektörlerdir. Dedektörün çalışma prensibi oldukça basittir. Ev içerisinde belirlenen yere yerleştirilen dedektörün ucunda açık bir kablo bulunur. Bu kablo suyla temas ettiğinde kısa devreye neden olur ve alarm sistemini devreye alır. Bu şekilde evde meydana gelen su baskını kolay bir şekilde fark edilebilir.

 

Su Baskını Dedektörünün Amacı Nedir?

Su baskınından korunma, su baskını dedektörünün birincil amacıdır. Su baskını sonrasında evde oldukça külfetli bir maliyet ortaya çıkar. Su baskını dedektörü baskının hemen başında, bu maliyet henüz büyümeden uyarı verir. Bu sayede baskına erken müdahale edilebilir ve evde su hasarı oluşmasının önüne geçilebilir. Çok katlı binalarda meydana gelen baskın sadece bulunduğu bölümde değil alt katta da sorunlara yol açabilir. Su baskını dedektörleri erken uyarı sağlayarak probleme anında müdahale etme imkânı sunar. Bu sayede su baskınında yapılması gerekenler baskın büyümeden yapılarak can ve mal güvenliği riske atılmamış olur.

 

Su Baskını Dedektörünün Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Su baskını dedektörü birçok avantajı beraberinde getirir. En önemli avantajı ise baskının erken tespit edilmesi ve büyük bir zarara neden olmadan önlenebilmesidir. Su baskını sonucunda elektronik eşyalar ve mobilyalar kullanılmaz hâle gelebilir. Su baskınında alarm devreye girdiğinde ilgili kişiler hızla bilgilendirilir ve bu sayede duruma erkenden müdahale edilebilir. Problemin çok fazla büyümeden önlenmesi evde ya da iş yerinde bulunan eşyaların olası zararlardan korunması anlamına gelir.

 

Su Baskını Dedektörü Nereye Takılmalıdır?

Su baskını dedektörü takılmadan önce güvenlik uzmanları tarafından evin ya da iş yerinin kontrolü yapılır. Su tesisatı incelendikten sonra dedektörün takılabileceği yere karar verilir. Bu sayede su baskınına karşı mümkün olan en yüksek seviyede koruma sağlanmış olur. Su baskını dedektörleri bağlantı şeması sayesinde oldukça kolay bir şekilde kurulabilen cihazlardır. Su baskını dedektörleri aynı zamanda çevredeki nem oranını da algılayabilir, bu nedenle doğru yere takılması son derece önemlidir.

 

Su Baskını Dedektörünün Bakımı Nasıl Olur?

Su baskını dedektörü temelde oldukça basit bir çalışma prensibine sahiptir, bu nedenle düzenli olarak bakım yapılmasına ihtiyaç duyulmaz. Su baskını dedektörleri uzun yıllar boyunca herhangi bir problem olmadan kullanılabilen cihazlardır. Bu özellikleri dedektörün bir kat daha güvenilir olmasını sağlar.

İç ve dış mekanlarda alacağınız güvenlik önlemleri, mekânı ve sizi sadece kötü niyetli kişilere karşı korumakla kalmaz, aynı zamanda herhangi bir acil durumda sizi uyararak can ve mal güvenliğinizi de sağlar. Günümüzde her iki evden birinin minimum bir kez sudan kaynaklı hasara uğradığı düşünülürse su baskınları her evde herkesin başına gelebilir. Kısacası, hiç istenmeyen bir durum olmakla beraber su baskınları, iç mekanlarda sıklıkla karşılaşılan acil durumlardan sayılır ve önlem alınmazsa önüne geçmek epey zorlaşabilir. Ayrıca evlerdeki su baskınlarının sizin evinizden kaynaklı olsun ya da olmasın birçok nedeni olabilir. Bozulmuş bir çamaşır makinası, tıkanmış mutfak lavabosu, patlamış borular, komşunuzdan sizin dairenize gelen bir sızıntı bunlardan sadece bazıları. Peki su baskınlarının tamamına yakınının, önceden haber alınması durumunda hasarsız veya minimum hasarla engellenebileceğini biliyor muydunuz? Yani böyle bir durumda mekâna yerleştireceğiniz su baskın dedektörü ile istenmeyen bu durumu büyümeden engellemeniz mümkün. Kale Alarm’ın bunun için ürettiği, alarm sistemi kapalı olsa dahi çalışan su baskını dedektörü, ortamdaki su ve nem belli bir seviyeyi geçtiğinde alarm vererek mekandaki sorunu anında çözmenize yardımcı olur. Evlerde veya ofislerde oldukça faydalı olabilecek bu kablolu su baskın dedektörü ile canınız ve malınız güvende kalır.

Ev içinde genellikle mutfak, banyo veya çamaşır odası gibi suyun kullanıldığı mekanlar için ideal olan su baskın sensörü, su sızıntılarını önceden tespit ederek bu mekanlarda oluşabilecek hasarı minimum düzeyde tutmaya olanak tanır. İşin uzmanlarıyla birlikte karar verilip su baskın dedektörü bağlantı şeması takip edilerek yerleştirilen bu ürün, alt kısmı suya temas ettiği anda sesli uyarı verir. Bu durumda siz de anında olay yerine gidip gerekli önlemlerin alınmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda ortamdaki nem ve sıcaklık değerlerini de ölçen su baskın dedektörü, değerler normalin altına indiğinde veya üstüne çıktığında sistemi uyararak olası sızıntı ya da hasarın önüne geçilmesine yardımcı olur. Üstelik sadece su sızıntısı ya da baskını değil yüksek nem durumunu da haber veren su baskını sensörüyle, rutubetten sadece bir gün sonra mekânda oluşmaya başlayan küf probleminin önüne geçilerek olası alerjik solunum yolları rahatsızlıkları da engellenmiş olur. Ürün, bu özellikleriyle, su baskını dedektörü ne işe yarar, sorusuna da kapsamlı bir cevap niteliğindedir.

Su baskınları, önlem alınmadığı takdirde arkasında çokça sorun bırakır. Önceden haberiniz olmadığında, eve döndüğünüzde hiç karşılaşmak istemeyeceğiniz türden bir manzarayla yüz yüze gelmeniz an meselesidir. Evinizde oluşabilecek böyle bir durum sonrası mobilya ve duvarlarınızdaki su izlerini temizlemek zaman ve para kaybını beraberinde getirirken canınızı da sıkar. Çok yağış alan bölgelerde ya da apartmanların zemin katlarında yaşayanların sıklıkla tercih ettiği su baskın dedektörü, muhtemel bir su baskını sonrasındaki hasarı ve temizlik işlerini asgari düzeye indirerek sizi hem masraftan kurtarır hem de yormaz. Bu avantajlarının yanı sıra su baskın dedektörü sayesinde, başınıza gelebilecek en can sıkıcı durumlardan olan su baskınlarına karşı içiniz rahat biçimde evinizden ayrılabilirsiniz. Siz de Kale Alarm tecrübesi ve güvencesiyle evinize yerleştireceğiniz bir su baskın detektörüyle, herhangi bir su sızıntısı veya su baskını vakalarından erkenden haberdar olur, istenmeyen durumlara karşı gerekli önlemleri alırsınız. Ürünler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Alarm Sistemleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.